A gyümölcsök termőhelye Túrkevén
Túrkeve egy kicsi, eldugott város az Alföld közepén, a történelmi Magyarország középpontja közelében. A települést gyakorlatilag körbe veszik a gyümölcsöskertek, ahol elsősorban szilvát termesztenek, de természetesen más gyümölcsök is megteremnek.
A termékeink megtermelésénél ez az elzártság egy szerencsés helyzet, ugyanis a környéken nincsenek gyárak, átmenő forgalom is csak mutatóban. Igazából Túrkevére az jön, aki ide akar jönni. Kb. 15-20 km-re van tőlünk az első nagyobb forgalmú út, így az ilyen típusú szennyeződések is messze elkerülik a települést.
A város a Hortobágyi Nemzeti Park és a Körös-Maros Nemzeti Park találkozásánál fekszik, így különleges figyelem irányul a területre. Szikes- és ősgyepek adnak helyet sok védett fajnak (pl. túzok, kékvércse, fekete gólya, stb.).
Ezek a tények is bizonyítják, hogy a területen jó minőségű, tiszta alapanyagokat lehet találni, és ebből finom, egészséges élelmiszereket készíthetünk.
A saját, extenzív (kímélő gazdálkodású) gyümölcsöseinkben nem használunk kemikáliákat (permetszereket, műtrágyákat) a termeléshez. Gyümölcsfáink jó része a területen tájhonos fajta, évszázadok óta itt élnek és növekednek. Természetvédelmi mérnökként fontos szempont ez számomra, hisz ezek a fajták eltűnőben vannak, csak elhagyott tanyákról, elvadult gyümölcsösökből van esély a megmentésükre. Sok esetben magunknak oltjuk gyümölcsfákat. Ez fontos, mert a régi időkben nem egyszer mentették meg a magyarok életét a gyümölcsök. Amikor a török elhajtotta az állatokat, amikor elvitték a terményt, az embereket a gyümölcsök tartották életben. Számunkra kevésbé fontos az EU által preferált egyforma méret és szín, a lényeg az íz és a termésbiztonság. Célunk, hogy ezek a gyümölcsfák fennmaradjanak, és a magyar emberek ismét megismerjék ezeket a rég elveszett ízeket.
Ezért is merjük mindenkinek ajánlani az általunk készített lekvárokat és szörpöket.
Üdv: Heni, Béla